Nájdete nás už aj na Facebooku.


Vitajte, Hosť
Prosím Prihlásiť alebo Registrovať.    Zabudli ste heslo?
Internet Static Challenge (1) Hosť(ia)
Choď dolu Odoslať odpoveď Obľúbené: 0
Internet Static Challenge
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
trux (Užívateľ)
Príspevky: 39
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Juka,

Nie, neprotirecim si. Samozrejme, ze pre vyhnutie sa negativnym efektom hyperventilovania, je najlepsie vyhnut sa podvedomej hyperventilacii pod vlivom stresu v hodinach pred startom, a zaroven vyhnut sa i hyperventilacii v rozdychavani tesne pred startom. Ale nikdy som nezamlcoval, ze hyperventilacia ma i pozitivne efekty - hlavnou vyhodou, ako som uz uviedol, je lepsie okyslicenie zilnej krvi. Ako sam asi vies, niektori freediveri preto velmi kratko pred startom hyperventiluju tak, aby stratili co najmenej CO2, ale zaroven aby sa ich zilna krv lepsej okyslicila. Podla nazorov inych, zvysenie pulzu pred startom pri absolutnom svalovom klude, a pri normalnom povrchovom dychaniu je o vela lepsia cesta k okysliceniu zilnej krvi.

Ja som hlavne tieto dva druhy hyperventilacie, aj ked ide v principe o to iste, od seba oddelil schvalne - ked niekto chce experimentovat s hyperventilaciou pred startom, a veri, ze mu to pomoze, at si to robi (ak je to v bezpecnych podmienkach). O tom uz sme diskutovali, a je mi jasne, ze tych, co su zastancani takejto pripravy, nepresvedcim. Takze to nechme stranou. Ale ta predstartovna podvedoma hyperventilacia kvoli stresu je kompletne separatny efekt, s ktorym vela freediverov (zvlast tych menej zkusenych) nepocita, a ani si ju neuvedomuju. Potom, pred startom aplikuju svoju obvyklu hyperventilaciu, ktoru maju odskusanu v treningu a paf! - samba, blackout, alebo predcasne hypoxicke symptomy a ukoncenie vykonu daleko pod maximom je tu, prave kvoli nizkemu CO2. V treningu totiz nie si nervozny a nehyperventilujes (a nesnizujes si tak CO2) niekolko hodin pred startom, ale skor robis cvicenia, kde si naopak CO2 zvysujes. Potom sa nemozes divit, ze na pretekoch to vyzera uplne inak.

Este pre tych, ktori presne nevedia preco hovorim o zilnej krvi - zaciatocnici casto maju pocit, ze hlavnou vyhodou hyperventilacie je velke zvatsenie zasoby kyslika v plucach a v krvi. To nie je tak uplne pravda. V plucach sa obsah kysliku az tak vyznamne nezmeni, a v tepnej krvi (v tej, ktora odchadza zo srdca a pluc do tela) prakticky vobec nie - ta je v klude uz nasycena prakticky na maximum (okolo 98-99%). Zilna krv (odchadzajuca z tela, je uz ciastocne odkyslicena i v klude, a tak sa zvysenym krvnym obehom s dostatocnym prisunom kysliku dokazie nasytit nad kludovy stav. Ten zvyseny krvny obeh sa navodi prave hyperventilaciou, ale je v podstate lepsie navodit si ho inak (bez straty CO2) - napriklad vybudenim stresovych hormonov, alebo specialnymi dychovymi technikami.
 
 
 
Posledná úprava: 2009/03/26 21:09 upravil trux.
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
trux (Užívateľ)
Príspevky: 39
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
juka napísal:
otazka znie: myslis si, ze sa da dosiahnut posunutie prvej kontrakcie za hranicu styroch minut bez (akejkolvek) hyperventilacie?

Ano, myslim si, ze da. Klucom je prave co najrychlejsi a najsilnelsi DR. Ja napriklad normalne dostavam kontrakcie velmi skoro - okolo 1:30, takze potom pri maxu skoro 4 minuty trpim. V treningu v poslednej dobe ale pozorujem, ze sa kontrakcie oddaluju (2 min a viacej) aj ked teraz dycham v podstate uplne plocho a kludne. V pociatocnej hypocapnii to teda nieje, musi to byt v mensej spotrebe (a tym padom mensej produkcii CO2). Max som v poslednej dobe nerobil, takze zatial neviem, ci sa to prejavi na konecnom case, a statiku som tento rok dost zanedbaval, takze nepocitam s prilis velkym pokrokom, ale dufam, ze to predsa len pomoze.
 
 
 
Posledná úprava: 2009/03/26 20:29 upravil trux.
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
ondro (Užívateľ)
Príspevky: 415
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Chalani, vsetci ste hulvati...a hyperventilujete.

Kvoli tomu uz nechodim na treningy!

Tak, a dostal som to zo seba konecne



Inak dobry duel, do seba chlapi
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
juka (Užívateľ)
Príspevky: 410
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
no podla mna neda.
2min a 4min je 100% rozdiel.
a preto si myslim, ze ti najlepsi statikari viac, ci menej ale hyperventiluju.
dolezita je ako pri vsetkom miera. a ta ovplyvnuje rozsah tebou uvedenych efektov. ako napriklad ci to mnozstvo CO2, ktore ti chyba preto, ze si hyperventiloval bude chybat pri posune disociacnej krivky natolko, ze to uplne eliminuje vyhody toho ze nemas na zaciaku kontrakcie (nejdem sa tu rozpisovat o tom, ako rozlicne silne su kontrakcie u rozlicnych ludi). no a zistenie tejto miery je na kazdom. clovek si to nikde neprecita a ziaden guru mu to nepovie.

inak for the record sam vobec nehyperventilujem, aj z dovodov uvedenych truxom. statika ma nezaujma a pri hlbkach sa toho bojim.
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
trux (Užívateľ)
Príspevky: 39
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
No ja si prave myslim, ze da, a tie cisla to dobre dokazuju. Ja nie som ziadny spickovy freediver. Mam vitalnu kapacitu 4.5 litra, pri packovaniu okolo 5 l (nepackujem na silu), mizerny DR, a vydrzim daco cez 5 minut. Sietas ma vitalnu kapacitu cez desat litrov, s pakovanim myslim okolo 14, vydrzi cez desat minut, a ma urcite vynikajuci DR a o vela lepsiu schopnost relaxovat. Z tohoto hladiska vo 4 minutach do kontrakcii nevidim vobec ziadny problem. A ked sa pozries na video toho jeho posledneho rekordu, ktore zabiera aj jeho pripravu, je jasne vidiet, ze dycha iba povrchovo.

Potom u kontrakcii nezalezi iba na CO2, ale i na kyslosti krve, ktoru CO2 ovlivnuje, ale hraju tam rolu i ine faktory ako je dieta, individualne dispozicie, atd. Znam osobne ludi, ktori urobia cez 4 minuty bez kontrakcii (a bez hyperventilacie), a pocul som i o dlhzich casoch (ale tie som nevidel osobne, takze neviem do akej miery hyperventilovali alebo nie).

Aj u nas v klube su chalani, co nehyperventiluju, a maju kontrakcie az po troch minutach (a niekedy dost dlho po), a to maju maxima medzi 5 a 7 minutami. Takze u Toma ma tie 4 minuty vobec neprekvapuju.

Ale nejedna sa iba o statiku. I v dynamike je to podobne - u tych najlepsich vidis menej a menej hyperventilacie. Napriklad Dave Mullins to otvorene hovori sam, ze pri priprave sa mu najlepsie osvedcilo uplne normalne povrchove dychanie s minimalnou namahou. A nie je sam. Napriklad Will Trubridge ide dokonca dalej a schvalne si CO2 kratkymi zadrzami pri priprave umele zvysuje.
 
 
 
Posledná úprava: 2009/03/27 01:04 upravil trux.
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
oboy (Užívateľ)
Príspevky: 646
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
My tu zas mame holku, ktora nema vobec kontrakcie...

Inak, ti tvoji borci, ktori nehyperventiluju a maju prvu kontrakciu po 3 minute robia statiku na prvy pokus? Lebo o tej sa tu bavime.
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
trux (Užívateľ)
Príspevky: 39
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Týto nie. Snazil som sa to (este s jednym inym freediverom) trochu propagovat, ale problem je struktura naseho treningu, ktory je velmi zamereny na bezpecnost - trenujeme iba v pritomnosti instruktora a k tomu tam este musi byt aj zachranar s vybavou, ktory strazi z blizka iba nas a nikoho ineho. K tomu este samozrejme mame buddy system, a maximalne pokusy su iba dvakrat do roka (+ rozne preteky). Takze maximalky v podstate nerobime, iba rozne tabulky (aj ked casto az do 90% PB ), a ine cvicenia, kde je takmer vzdy uz urcita zvysena hladina CO2, ktora zarucuje viacej bezpecnosti. A s tim startom bez pripravy, bez toho aby si do toho isiel na plno to nema prilis zmysel.

Akurat ten druhy chalan, o ktorom som hovoril, to skutocne odskusal a dost uspesne. Nie som si isty, ci sa zlepsil vo statike touto metodou, ale ked odisiel do ineho mesta dostal sa zo 6 na 7+ minut. Na druhu stranu, dynamiku si takto zlepsil pri prvom pokuse z dajakych 120 na 130 metrov (bi-plutvista). Mozno i viacej - uz si to nepamatam presne.
 
 
 
Posledná úprava: 2009/03/27 12:38 upravil trux.
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
oboy (Užívateľ)
Príspevky: 646
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Opakovane statiky posuvaju prvu kontrakciu dalej a preto sa necudujem, ze ju mali po 3 minute s tym pristupom. Juka sa pytal, ci sa da podla teba posunut prva kontrakcia za 4 minutu bez hyperventilacie, ale v prvom pokuse.

To bez nej asi moc nepojde.

Inak, ten o kom pises nie je nahodou Christian MALDAME?
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
flipps (Užívateľ)
Príspevky: 331
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
to Trux

Prepac ale pohybujem sa trosku v medicinskej oblasti a silno pochybujem o tom ze z videa niekto dokaze posudit ci dany clovek hyperventiluje alebo nie. Tym so chcel povedat ze mozno definicia hyperventilacie nemusi byt vsade dobre popisana a nie je dolezite ako to vyzera ci sa hladina vody okolo neho meni alebo ci vidiet nejake prudke pohyby hrudnika pripadne pocut nejake fucanie zavodnika...alebo frekvencia dychov...z dovodu toho ze niekto nemusi mat chcemicke zmeny po 20 dychoch ako ja mam napr po 10dychoch Myslim si ze o tomto moze rozhodnut akurat tak spirometer, odber krvi alebo uz spominana neskora kontrakcia... ale nie volne oko...

to je moj osobny nazor a mozno sa mylim.
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
trux (Užívateľ)
Príspevky: 39
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
to flipps:
Ano suhlasim s tebou, ze spusta ludi si pod hyperventilaciou predstavuju iba fucenie vo stylu ked chces rozfukat ohen, a ze hyperventilacia vo skutocnosti je akykolvek druh dychania, ktory ta ventiluje nad normal (lepsie povedane nad potrebu). Tento nazor aj dost casto v klube, u zaciatocnikov, i na forach sam korigujem.

Na druhu stranu si predsa len myslim, ze ta hyperventilacia by bola vidiet. Ak nie je vidiet vobec ziadne pohyby ramien, hrudnika, branice, ust,.. a len pravidelne jemne cerenie hladiny vody, mozes z toho intenzitu a frekvenciu dychania predsa len dost dobre odhadnut. A nevidim tam ani tzv. "purge breath" (hlboky vydych pred poslednym nadychom), co je tiez forma hyperventilacie (a co si mnoho freediverov neuvedomuje). Takze hej, mozno mas pravdu a mierne nad normal ventiluje (aj ked si myslim, ze je to naopak), ale aj ked by tomu tak bolo, ta hyperventilacia by bola velmi zanedbatelna. Ak sa pozries na videa niektorych inych freediverov, tak tam skutocne najdes velmi evidentnu hyperventilaciu. U Sietasa ju v ziadnom pripade nevidim.

Samozrejme teoreticky by kludne mohol hyperventilovat o vela skor, a mat teda v tej dobe pred startom uz CO2 velmi znizene. To by ale vobec nedavalo zmysel - ked uz sa hyperventilacia robi, tak pred startom, aby sa vyuzili lepsie tie vyhody (predovsetkym nasytenost hemoglobinu v zilnej krvi).

to oboy:
nie, v nasom klube Christian Maldame nebol. Bol to Fred Sarzier (uz ale tri roky nerobi sportovy freediving)
 
 
 
Posledná úprava: 2009/03/27 12:38 upravil trux.
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Choď hore Odoslať odpoveď
Powered by FireBoardRSS feed