Nájdete nás už aj na Facebooku.


Vitajte, Hosť
Prosím Prihlásiť alebo Registrovať.    Zabudli ste heslo?
Internet Static Challenge (1) Hosť(ia)
Choď dolu Odoslať odpoveď Obľúbené: 0
Internet Static Challenge
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
oboy (Užívateľ)
Príspevky: 646
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Uplny vydych pred poslednym nadychom sa odporuca robit, aby sa co najviac vymenil vzduch v plucach. Vhodne je to najma pre ludi, ktori sa snazia vyhnut akejkolvek hyperventilacii a v poslednych minutach pred pokusom nekontroluju dych. Poslednym velkym vydychom sa tak zbavuju stareho vzduchu z pluc. Uplne pritom postaci jeden vydych a finalny nadych.

Cesta meditacie je urcite velmi ucinna, no problem je v tom, ze ked sa raz po nej vyberies a si po dlhorocnom aplikovani uspesny, zadrziavanie dychu na vykon a hladanie slasti v sporte, ti potom myslim pride dost nezmyselne.
Kazdopadne mozno zaradenie mediatacie a jogy do treningu len doporucit.
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
JanoTN (Návštevník)
Príspevky: 20
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
S tym vydychom mi je to jasne preco je to dobre ale pytal som sa na negativny vplyv lebo tu bolo spomenute ze by sa tomu mali zaciatocnici vyhnut.

S tou meditaciou to mas asi pravdu. Sam som davnejsie zacal s jogou kvoli freedivingu a teraz po case zistujem ze sa jej venujem o dost viac ako freedivovaniu
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
oboy (Užívateľ)
Príspevky: 646
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
No aj pri tom jednom hlbokom vydychu zo seba dostanes nejake to CO2, ktore ti moze neskor pri pokuse chybat ako indikator.
Stale plati, ze cim si skusenejsi a lepsie sa poznas, tym viac si toho mozes dovolit v experimentovani.
Zaciatocnik by sa teda mal sustredit najma na trening vole a sledovanie reakcii tela. Jeho pokus by mal byt uplne jednoduchy, bez akejkolvek pripravy s co najmenej premennymi, ktorych ozajstny vplyv nepozna.
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
trux (Užívateľ)
Príspevky: 39
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Problem s "purge" vydychom je rovnaky ako s hypeventilaciou, a prinasa vsetky tie nevyhody, ktore som vymenovaval hned na zaciatku diskusie. To, ze vymenis stary vzduch za novy je trocha zidealizovane. Vo skutocnosti, tym jednym vydychom neziskas tolko, kolko si myslis, ale na druhu stranu stratis celkom dost CO2, ktory vlastne potrebujes.

Ukazme si no na konkretnom pripade: dajme tomu, ze dokazes jednym takym vydychom vyfuknut 5 litrov "stareho" vzduchu a nabrat miesto toho 5 litrov "noveho". Ten "stary" vzduch v plucach obsahuje okolo 4% CO2 (v klude). To odpoveda 200 ml CO2. Teraz si predstavme, ze ta vymena vzduchu je okamzita. V tom pripade tych 200 ml vyfuknuteho CO2 nahradis 200 ml vzduchu. Vzduch obsahuje 21% kyslika, ale uz po priechode hrtanom je to 20% (1% je vytesnene vodnou parou). Takze pri strate 200 ml CO2 ziskas naviac 40 ml kyslika. Vo skutocnosti to bude este menej, pretoze ta difuzia CO2 z krvi do pluc (celkom rychle) prebieha i pocas toho vydychu/nadychu, a ten nejaku dobu trva. Takze mozno ziskas okolo 30 ml O2. Pri totalnom objemu pluc nejakych 7 litrov, v nich mas v idealnom stave (zanedbany CO2) 1.4 litra O2. Tych 30 ml teda predstavuje narost 2.1% v plucach, ale pretoze vzduch v plucach predstavuje menej ako polovinu celkoveho kyslika v tele (zbytok je v krvi), ta zmena zasob O2 bude mensia nez jedno percento. Pri celkovom case zadrze 5 minut to <1% reprezentuje menej nez 3 sekundy. Pretoze ti ale tych stratenych 200 ml CO2 ovplyvni puls, roztiahne cevy (takze zvysi spotrebu), oneskori DR, a hlavne posunie Bohrovu krivku desaturacie O2 a tym zmensi toleranciu hypoxie, je celkom mozne, ze neziskas ani sekundu, ale naopak nejaku stratis. Je tam tych faktorov ale o vela viacej. Napriklad je pravda, ze ten nizsi CO2 oddaluje kontrakcie, ktore na jednu stranu pomahaju prekrvovat mozog vyssim tlakom, ale na druhu stranu kyslik samotne tiez spotrebovavaju.

Ale aj ked tento vypocet nie je presny a nezohladnuje vsetky detaily, je dufam jasne, ze "purge" alebo hyperventilacia neprinasaju zdaleka taku vyhodu, ktoru by od nich clovek ocakaval. Hlavny ich problem ale je, ze znizuju hypoxicku toleranciu pri sucasnom zvysovani pocitu pohodlia, takze predstavuju vysoke bezpecnostne riziko. Ak sa teda take techniky este daju tolerovat u dobre zabezpecenych pretekov alebo treningov, v kazdom pripade je lepsie sa im vyhnut v menej bezpecnych podmienkach (rekreacne potapanie, lov pod vodou, trening bez dozoru, atd). A moj osobny nazor na vplyv hyperventilacie/purge na maximalny vykon uz znate, takze ho tu nebudem omielat.
 
 
 
Posledná úprava: 2009/03/30 00:45 upravil trux.
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
FunThomas (Admin)
Príspevky: 609
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Tak som sa konecne odhodlal k dalsiemu pokusu. Skusil som cca 60 kontrakcii, ale casy bohuzial nie su ktovieake. Asi som vypadol z treningu Dufam, ze sa to zlepsi.

1 @2:05,09
10 @3:07,44
20 @3:39,74
30 @4:04,45
40 @4:24,30
50 @4:44,35
60 @5:07,12
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
stanoTN (Užívateľ)
Príspevky: 10
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
dnesny pokus...stale podla povodnej metody ako odporucal Oboy :
1k 2:28
10k 3:15
20k 3:47
30k 4:11
40k 4:29
50K 4:48
subjektivne mam pocit ze kontrakcie znasam lepsie ako ked som zacinal pred troma tyzdnami.
Ak by som mal odburat najpodstatnejsie premenne ktore ma ovplyvnuju za cely den,tak potom zbohom...fukanie na didgeridoo,telefonaty s priatelkou
,pobehovanie v praci,poobednajsia kava
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
oboy (Užívateľ)
Príspevky: 646
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Super, ze do toho stale busite, pani...

Zaujimave, ze obaja dostavate prvu kontrakciu dost neskoro (BTW, Stano, nerobis to uplne podla mojho navodu - stopky si mas pustat az pri prvej kontrakcii. Celu statiku merias az ked sa posunies na 2:30 v kontrakciach).
Ked som s tym pred rokmi zacinal, tiez som dostaval prvu kontrakciu na 2 minutach, pripadne 1:45.
Cim dalej sa vsak prva kontrakcia posuvala, az ju mam teraz niekde v rozmedzi 1:15 az 1:30.
Pravdepodobne by to chcelo inu zivotospravu a najma menej sladkosti...

Som zvedavy, ci casom zaznamenate podobny posun.
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
M.R. (Užívateľ)
Príspevky: 90
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Hoj, ja iba kratko napisem, ze som si skusil max a vydrzal som drzat 130 kontrakcii a 3:48 v kontrakciach. Potom uz som musel ukoncit, bo uz som citil hypoxiu, ale skoncil som s cistym protokolom. Zaciatok a koniec uz radsej nepisem, bo by sa do mna mohol dakdo obut a cele forum by sa mohlo opat zvrhnut na teoreticke spory o h _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ i. .
 
 
 
Posledná úprava: 2009/03/30 21:07 upravil M.R..
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
oboy (Užívateľ)
Príspevky: 646
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
Mishko nieee!!!
 
 
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Pred 15 rokmi, 1 Mesiacmi
Alexa (Užívateľ)
Príspevky: 82
Uživateľ je Offline Kliknite sem pre zobrazenie profilu užívateľa
 
M.R. napísal:
Potom uz som musel ukoncit, bo uz som citil hypoxiu


A co presne citis pri hypoxii? Ako vies, ze uz nemas pokracovat?
 
 
 
Posledná úprava: 2009/03/31 10:40 upravil Zemo. Dôvod: oprava citacie
  Administrátor zablokoval prístup pre neregistrovaných.
Choď hore Odoslať odpoveď
Powered by FireBoardRSS feed