Hokej pod ľadom - Austria-Kärnten, Weissensee - (23.-26. februára 2006) Tlačiť
Napísal(a) Branislav Chorvat   
Sobota, 25 február 2006

"Hokej pod ľadom..., tak to musí byť poriadna blbosť!" Asi takto sme na začiatku reagovali na Ivanovu (Smolkovu) ponuku na účasť. Jaromír Foukal mal za úlohu zohnať pre rakúsky team súpera a tak skúsil prostredníctvom Ivana zaloviť aj v slovenských freedivových vodách.

 

 


Juka a Jaromír pozerajú na seba ponad ihrisko, obaja v očakávaní úvodného hvizdu rozhodcu. Ten píska a v tom momente sú obaja pod ľadom. Čakám dohodnutých 30 sekúnd, ale neprejde z nich ani 20 a Juka sa vynorí pri mne a rakúšania na druhej strane oslavujú. "Sú rýchli!", hovorí Juka a radí dostať sa k puku čo najrýchlejšie a najmä postaviť sa medzi puk a našu bránku.

Po jednom testovacom ponore na Guláške sme teda vo štvrtok po obede vyrazili, smer Villach. Ja a Juka ako pretekári, Ivan Smolka ako manažér a Rasťo Volovár zvládol popri šoférovaní aj funkciu predsedu výpravy. Za Viedňou sme sa zavesili za Jaromírovho "Golfa" a ten nás spoľahlivo navigoval až k cieľu.

Jazero Weissensee leží niekoľko kilometrov západne od Villachu v nadmorskej výške skoro 1000 m.n.m.. Populárne je najmä medzi vyznavačmi korčuľovania a v okolí je množstvo vhodných terénov pre bežecké lyžovanie a turistiku. Tento víkend však jazero patrilo freediverom.

Nadychujem sa a čakám na zapísknutie rozhodcu. Čo najrýchlejšie sa ponáram a šprintujem k puku. Dorazil som k nemu hneď, ale rovnako rýchly bol aj Christian Redl. Zorientovať sa pod ľadom nie je vôbec jednoduché, po zanorení sa vám svet otočí hore nohami. Staviam sa medzi puk a našu bránku a snažím sa ho hokejkou posúvať vpred. Christian nepovoľuje a keď už toho začínam mať "plné kecky", prichádza Juka, aby ma vymenil. Rakúšanom sa však počas výmeny hokejky podarí zasunúť puk do našej bránky - 2:0. Asi 10 sekúnd mi trvá kým sa mi podarí zorientovať a nájsť otvor v ľade so slovenskou vlajkou. Rozdýchavam sa ako blázon. Ufff...

Minulý rok sa prvý medzištátny zápas v hokeji pod ľadom medzi Rakúskom a Nemeckom skončil remízou 8:8. Všetci veríme, že tento rok vyjdeme zo súboja s domácimi víťazne my. Ubytovaní sme boli v štvorhviezdičkovom hoteli a treba povedať, že bolo o nás fantasticky postarané. Vybavené izby, výdatné raňajky a večere by sa dali nazvať malým kulinárskym zážitkom. Na večernú regeneráciu v perfekte zariadenom hotelovom Wellnes sme sa tešili každý deň.

Na druhý deň dopoludnia, po tom čo organizátori pripravili hraciu plochu sme sa šli po prvý krát "zohriať". Na programe bolo totiž fotografovanie a filmovanie pre médiá. Polosuché obleky, ktoré sme dostali síce splnili svoj účel, ale od komfortu freedivových Eliosov majú dosť ďaleko. Po 20 minútach strávených vo vode s teplotou 2 °C som toho mal akurát dosť. Jaromír Foukal s Jukom si svoj pobyt vo vode predĺžili skoro na jednu hodinu. Čo by človek nespravil pre sponzorov?!

Pri ďalšom ponore sa nám konečne podarí skórovať. Juka ide prvý a sám dokáže "odrovnať" oboch súperov naraz. Ich taktikou bola rýchla výmena, no Juka bol proti a tak keď som od neho po 30 sekundách prebral hokejku, nemal mi kto zabrániť v skórovaní. Dík Ďuri, len som si nebol istý či som dal gól do tej správnej bránky.

Večerná sauna a bublinkový kúpeľ nás dali do "richtigu" a v Sobotu už bol na programe zápas. Škoda, že nepriaznivé počasie nedovolilo prítomným divákom vychutnať si dramatický zápas na obrazovke. Napätí boli akurát z toho, či sa nakoniec vynoríme alebo nie.

"Je to celkom fun", zmenili sme s Jukom názor, keď sme po zápase vyliezli z vody. Tentoraz sme síce prehrali tesne 8:9, o rok by sme si už však radi vychutnali záverečné šampanské s pocitmi víťazov. Rakúski organizátori totiž plánujú v roku 2007 usporiadať Majstrovstvá sveta v hokeji pod ľadom. Po skúsenostiach z tohoto roku verím, že to bude opäť vydarená akcia.

Autor: Erik

 
< Predchádzajúca   Ďalšia >