Novinky
Nové rekordy v hĺbkových disciplínach Tlačiť
Napísal(a) Peter Zemanovič   
Pondelok, 12 máj 2008

Na pretekoch zorganizovaných Williamom Trubridgom na jeho obľúbenej lokalite Dean's Blue Hole bolo vytvorených hneď niekoľko svetových rekordov.

  • William Trubridge prekonal najlepšie doterajšie výkony v dvoch disciplínach - FIM a CNF. V obidvoch disciplínach posunul limity ľudských možností hneď dvakrát. V discipíne Free Immersion sa najskôr úspešne ponoril do hĺbky 107m a o tri dni neskôr 108m. V jednej z najťažších disciplín - konštantnej záťaži bez plutiev sa ponoril do 84m a o pár dní na to do 86m.
  • Natalie Avseenko takisto v disciplíne CNF prekonala doterajší najlepší ženský svetový výkon ponorom do 57m.
 

Juraj Karpiš z tímu SFT 5. na MS v Egypte! Tlačiť
Napísal(a) Peter Zemanovič   
Štvrtok, 01 november 2007

Člen SFT Juraj Karpiš sa zúčastnil majstrovstiev sveta v potápaní na nádych v hĺbkových disciplínach, ktoré sa konali v egyptskom Sharm el Sheiku. Svojim ponorom do hĺbky 97 metrov dosiahol v silnej konkurencii vynikajúce 5. miesto v kráľovskej disciplíne freedivingu - konštantnej záťaži s plutvami. Ďaľší slovenský reprezentant Martin Zajac v súťaži bohužial nepotvrdil skvelé výsledky z tréningu a bol diskvalifikovaný. Svojimi výkonmi ale potvrdzuje, že tiež patrí medzi svetovú špičku.

Prekvapením šampionátu bolo aj vystúpenie reprezentantky Českej republiky Jarmily Slovenčíkovej, ktorá sa pripravovala na šampionát spoločne s tímom SFT v Dahabe. Nadväzujúc na 3. miesto v kultovej hĺbkovej súťaži Triple Depth v Dahabe sa jej podarilo získať titul majsterky sveta v disciplíne konštantná záťaž bez plutiev. Ponorila sa do hĺbky 50m. 

Diskutovať o tomto článku vo fóre. (1 príspevky)

 
Rekordný ponor do hĺbky 214m Tlačiť
Napísal(a) Peter Zemanovič   
Štvrtok, 12 júl 2007

ImageHerbert Nitsch uskutočnil dňa 16.6.2007 úspešný No Limits ponor do hĺbky 214m. Vytvoril tak nový absolútny svetový rekord v hĺbkovom potápaní na nádych. Zaujímavosťou na tomto ponore je použitie pomôcky na vyrovnávanie - honosne nazvanej HF.CC.EqEx, pritom sa vlastne jedná o upravenú flašu od Coca Coly. Zhruba v 25m Herbert naplní túto flašu vzduchom z vlastných pľúc. Zvyšok ponoru absolvuje s vydýchnutými pľúcami a vzduch z fľaše používa na vyrovnávanie tlaku v ušiach. Okrem uľahčenia vyrovnávania tlaku sa tým znižuje riziko dekompresnej choroby, ktoré je pri týchto hľbkach vážnou hrozbou. Navyše na konci ponoru absolvuje dekompresnú zastávku a až po nej sa vynorí na hladinu a nadýchne. Celkovo ponor do 214m trval 4:24 min. Viac info v článku SME 20.6.2007

Diskutovať o tomto článku vo fóre. (0 príspevky)

 
<< Začiatok < Predošlá 1 2 3 4 Nasledujúca > Koniec >>

Zobrazujem 28 - 30 z 30